Jamie Oliver Uudised 

Suhkrupalavik

Pärast viis aastat inglise koolides ebatervisliku toitumise vastu peetud võitlust pöördus Jamie Oliver tagasi uuringute juurde, mis olid seotud globaalsete terviseprobleemide kasvuga seoses liigse suhkru tarbimisega toidus. Eksperdid hoiatavad, et selle toiduaine liigtarvitamine on sama ohtlik nagu alkoholi ja tubaka tarvitamine, kuna see on peamiseks rasvumise põhjuseks ning tõsiseks riskiteguriks teist tüüpi diabeeti haigestumisel, samuti hukutab suhkru liigtarbimine miljoneid elusid ja ähvardab Suurbritannia tervishoiusüsteemi pankrotti ajada. Viimasel kümnendil on sellesse haigusesse haigestunud inimeste arv suurenenud rohkem kui 1.5 korda, nende seas on ligi 60% täiskasvanud ja 30% lapsed, kes kõik kannatavad rasvumise või ülekaalu tõttu.


Ülemaailmne tervishoiuorganisatsioon soovitab tarbida meestel maksimaalselt 15 teelusikatäit ja naistel 12 teelusikatäit suhkrut päevas. Toitumise teaduslik konsultatiivkomitee soovitab päevalimiidiks kõigest 7 teelusikatäit suhkrut. Kuid mõned britid tarbivad kuni 40 teelusikatäit suhkrut päevas!

Jamie mõistab, et Suurbritannias kannatab juba kolm miljonit inimest teist tüüpi diabeedi hukutavate tagajärgede tõttu, kannatavad haiguse käes, mis on seotud ebaõige toitumisega. Ta avastab, et 7000 inimesel tema kaasmaalaste seast on suhkrudiabeedi tagajärjel amputeeritud jäse – 135 nädalas!

Oliver suhtleb 15-aastase Bekkyga, kellel diagnoositi teist tüüpi diabeet, kui ta oli kõigest 13 aastat vana. Veel kakskümmend aastat tagasi oli täiesti mõeldamatu, et see haigus laste seas nii laialdaselt levib. Ja suhkur – see on suur osa sellest probleemist.

Sel ajal konsulteerib Jamie stomatoloogi Richard Porteriga Püha Georgina haiglas Londonis, kes peab sageli eemaldama piima- ja jäävhambaid alla 10-aastastel lastel, kelle seast mõned vajavad hambaproteese. Jamie jälgib, kuidas arst eemaldab 6-aastasel Mariol haigeid hambaid. Kogu riigi mastaapides on see üks 26,000 noorema kooliea vanuserühma kuuluvast lapsest, kes igal aastal katkiste hammaste pärast haiglasse satuvad. 

Ja soovides nähes seda, milliseks võib meie tulevik kujuneda, suundub Jamie Mehhikosse, mis on üheks kõige rohkem suhkrut ning samuti magusaid jooke tarbivaks riigiks maailmas – mõnes piirkonnas tarvitatakse kuni 2 liitrit suhkrustatud jooki inimese kohta ööpäevas. Rohkem kui kaks kolmandikku täiskasvanud elanikkonnast kannatab rasvumise või liigse kehakaalu tõttu ja põeb teist tüüpi diabeeti, mis on peamiseks surmapõhjuseks. Kohalikud võimud kehtestasid 2014. aastal suhkrustatud jookidele 10% suuruse maksu. Kuid see on alles algus, kuna karastusjookide maksustamisest laekus juba 1.2 mld dollarit, lisaks sellele vähenes suhkru tarbimine 6%.    

Mehhiko näitest innustatuna otsustab Jamie Oliver esitada üleskutse maksustada Suurbritannias karastusjoogid, millele on lisatud suhkrut. Kas ta suudab valitsust tegutsema veenda?

Seotud postitused